ZNAKI, ZNACZENIA, INTERPRETACJE

Pojęcia znaku, znaczenia i kodu zostały wprowadzone już w rozdz. I i tam ogólnie scharakteryzowane. Odwołując się do znanej definicji Ferdinanda de Saussure’a [1961], jednego z twórców semiotyki, przyjęto, iż znak jest konwencjonalnym związkiem dwóch elementów: elementu znaczącego, czyli istniejącej obiektywnie fizycznej (materialnej) formy znaku, i elementu znaczonego, czyli istniejącej subiektywnie pojęciowej (mentalnej) treści znaku. Wynika z tego, iż ta sama treść pojęciowa może
być wyrażana w różnej formie fizycznej, np. temu samemu pojęciu w róż­nych językach odpowiadają różne „słowa”, „wyrazy” czy przedstawienia graficzne. Z tego też wynika, iż w procesie komunikowania znak funkcjonuje jako samoistna jakość, oderwana od rzeczywistości realnej.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Witaj na moim serwisie! Jestem architektem wnętrz z pasji i zawodu. Prowadzenie bloga to moja pasja. Zamieszczam tutaj wiele artykułów dotyczących aranżacji pomieszczeń. Jeśli podoba Ci się tematyka bloga to zapraszam do zostania moim czytelnikiem na dłużej!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)